Mount Pearl Skating Club
Mount Pearl Skating Club
October 2014 Results
Pre-Novice Women
Third Place Meghan White
Novice Women
Third Place Grace Woodland
Junior Women
6th Ashley Morgan
August 2014 Results
Pre-Novice Women
First Place Meghan White
Second Place Jakeria Rideout
Third Place Sophia Burke
7th McKenna Mercer
Star5 Under 19
First Place Jenna Bradley
Pre-Juvenille Under 14
Third Place Sarah Collett
4th Lauren Hearns
March 2014 Results
Juvenile Women Under 11
Second Place McKenna Mercer
Senior Silver Women
4th Shawna Brodhagen
Senior Bronze Women
5th Julianna Quinn
12nd Jessica Gibbons
STAR5 Girls 13+
9th Keira Goulding
Junior Silver Women
10th Melissa McGettigan
Pre-Juvenile Women Under 11
10th Madison Sturge
Pre-Juvenile Women Under 14
16th Lauren Hearns
Pre-Novice Women
First Place Meghan White
Second Place Sophia Bruke
Third Place Jenna Efford
Senior Bronze Women
First Place Julianna Quinn
9th Jessica Gibbons
Pre-Juvenile Women Under 11
Third Place Madison Sturge
4th Sarah Collett
Pre-Juvenile Women Under 14
Third Place Lindsey Edison
7th Lauren Hearns
Gold Women Open
4th Shawna Brodhagen
Juvenile Women
4th McKenna Mercer
STAR5 Women Under 19
5th Keira Goulding
8th Kirklyn Edison
STAR5 Women Under 13
6th Jenna Bradley
7th Meaghan Pugh
February 2014 Results
STAR5 Girls Under 19
5th Keira Goulding
9th Lauren Coombs
13rd Kirklyn Edison
STAR4 Girls Under 19
7th Alicia Cowan
STAR5 Girls Under 13
10th Jenna Bradley
Senior Silver Women
4th Shawna Brodhagen
Senior Bronze Women
4th Jessica Gibbons
5th Julianna Quinn
Junior Silver Women
6th Melissa McGettigan
8th Katherine Hillier
Adult Bronze Women
Test Passed Marrian Kamel
Pre-Novice Women
First Place Jenna Efford
Third Place Meghan White
7th Jakiera Rideout
Juvenile Women Under 11
Second Place McKenna Mercer
Silver Women Interpretive
Second Place Lauren Coombs
Bronze Women Interpretive
Second Place Katie Sutton
Third Place Hayley Whiteway
6th Keira Goulding
8th Megan Coombs
9th Blarye Way
Pre-Juvenile Women Under 11
5th Madison Sturge
11st Sarah Collett
Pre-Juvenile Women Under 14
6th Lauren Hearns
9th Lindsey Edison
Open
First Place Open Starlites
Adult II
Second Place Classic Edges
Juvenile
Second Place Juvenile Starlites
Pre-Novice
Second Place Pre-Novice Starlites
Elementary
8th Elementary Starlites
January 2014 Results
Bronze Interpretive
First Place Katie Sutton
Third Place Hayley Whiteway
4th Megan Coomba
5th Blayre Waye
6th Keira Goulding
Juvenile Women
First Place McKenna Mercer
Pre-Juvenile Women Under 11
Second Place Madison Sturge
Third Place Sarah Collett
Pre-Juvenile Women Under 14
Second Place Lindsey Edison
4th Lauren Hearns
STAR 4 Girls Under 19
Third Place Alicia Cowan
STAR 5 Girls Under 19
Third Place Kirklyn Edison
4th Keira Goulding
5th Lauren Coombs
8th Caroline Sutton
13rd Madison Byrne
14th Alexandra Moss
Senior Silver/Gold Women
Third Place Shawna Brodhagen
STAR 5 Girls Under 13
6th Jenna Bradley
10th Meaghan Pugh
13rd Elizabeth Blake
14th Danica Lewis
Senior Bronze Women
6th Julianna Quinn
8th Jessica Gibbons
12nd Shea O'Keefe
STAR 4 Girls Under 10
9th Hannah Corcoran
STAR 4 Girls Under 13
10th Skye-Lynn Barnes
13rd Reyna Young
STAR 3 Girls
Test Passed Sarah King
Test Passed Lesley Marsh
Test Passed Kaylynn Dawe
Test Passed Makayla Baldwin
Test Passed Sarah Burry
Junior Silver Women
Second Place Melissa McGettigan
December 2013 Results
STAR 3 Girls
Test Passed Makayla Baldwin
Test Passed Sarah Burry
Test Passed Lesley Marsh
STAR 2 Girls
Test Passed Kaylynn Dawe
Test Passed Amber Giles
Test Passed Kelsie Adams
Test Passed Sarah Walsh
Test Passed Sarah King
Senior Bronze Women
First Place Julianna Quinn
Second Place Jessica Gibbons
Third Place Katie Sutton
STAR 5 Girls Under 19
Second Place Keira Goulding
Third Place Lauren Coombs
4th Caroline Sutton
6th Madison Byren
7th Alexandra Moss
9th Kirklyn Edison
STAR 5 Girls Under 13
Second Place Elizabeth Blake
4th Meaghan Pugh
5th Danica Lewis
8th Jenna Bradley
STAR 4 Girls Under 19
Third Place Alicia Cowan
STAR 4 Girls Under 10
4th Hannah Corcoran
STAR 4 Girls Under 13
6th Skye-Lynn Barnes
7th Reyna Young
Pre-Novice Women
37th Sophia Burke
38th Jenna Efford
41st Meghan White
47th Jakeira Rideout
Novice Women
37th Grace Woodland
Junior Women
43rd Robyn Lynn McGrath
November 2013 Results
Pre-Novice Women
First Place Jenna Efford
Second Place Meaghan White
Third Place Sophia Burke
4th Jakeira Rideout
Junior Women
Second Place Robyn-Lynn McGrath
Third Place Ashley Bishop
Juvenile Women Under 11
Second Place McKenna Mercer
Pre-Juvenile Women Under 11
5th Madison Sturge
8th Sarah Collett
Pre-Juvenile Women Under 14
8th Lauren Hearns
9th Lindsey Edison
October 2013 Results
Pre-Novice Women
First Place Meaghan White
Second Place Jenna Efford
Third Place Jakeira Rideout
Pre-Juvenile Women Under 11
First Place Madison Sturge
4th Sarah Collett
STAR5 Girls Under 13
First Place Jenna Bradley
13rd Danica Lewis
Senior Bronze Women
Second Place Jessica Gibbons
4th Julianna Quinn
Juvenile Women Under 11
Third Place McKenna Mercer
Junior Silver Women
4th Melissa McGettigan
Pre-Juvenile Women Under 14
7th Lindsey Edison
Junior Women
5th Robyn-Lynn McGrath
Novice Women
Second Place Grace Woodland
Pre-Novice Women
6th Sophia Burke
April 2013 Results
Gold Women
First Place MIranda Wlash
Second Place Hayley Willar-Carter
Third Place Anna Nippard
Junior Bronze Women Under 19 Years
First Place Lauren Coombs
12nd Shea O'Keefe
Pre-Novice Women
Second Place Meghan White
Juvenile Women Under 14 Years
Second Place Jenna Efford
Third Place Jakeria Rideout
Senior Silver Women
Third Place Heather Strother
Juvenile Women Under 11 Years
Third Place McKenna Mercer
Junior Bronze Women Under 13 Years
9th Julianna Quinn
March 2013 Results
Bronze Women (FS Class YA-I)
First Place Marrian Kamel
2012/13 Club Awards
Program Assistant of the Year
Test Passed Melissa McGettigan
Voulunteer of the Year
Test Passed Perry Dalton
STARSkater of the Year
Test Passed Megan Coombs
CanSkater of the Year
Test Passed Catherine Somerton
CanSkate Champion
Test Passed Isabella Pavida
Test Passed Carlos Pavida
Competitive Skater of the Year
Test Passed Sophia Burke
Most Points
Test Passed Mount Pearl Skating Club
Bronze Adult Women
Test Passed Mariam Kamel
Gold Women
First Place Anna Nippard
Second Place Hayley Willar-Carter
Bronze Interpretive
First Place Lauren Coombs
7th Megan Coombs
Novice Women
First Place Robyn-Lynn McGrath
Pre-Novice Women
First Place Sophia Burke
4th Meghan White
9th Makenzie Woodford
Gold Skills
First Place Heather Strother
Second Place Briet Savard-Gudjonsdottir
Juvenile Women Under 14 Years
First Place Jakeira Rideout
4th Jenna Efford
10th Melissa McGettigan
12nd Breah Jones
Senior Silver Women
Second Place Heather Strother
4th Shauna Brodhagen
Junior Bronze Women Under 19 Years
Second Place Lauren Coombs
Third Place Shea O'Keefe
7th Jessica Gibbons
Preliminary Women Under 10 Years
Second Place Madison Sturge
4th Sarah Collett
7th Claire Bennett
Junior Bronze Women Under 13 Years
Second Place Julianna Quinn
15th Elizabeth Blake
Preliminary Women Under 12 Years
Third Place Danica Lewis
4th Lindsey Edison
Silver Interpretive
Third Place Briet Savard-Gudjonsdottir
Juvenile Women Under 11 Years
Third Place McKenna Mercer
Senior Bronze Women Under 19 Years
9th Katie Sutton
Preliminary Women Under 19 Years
10th Caroline Sutton
15th Madison Byrne
Gold Women
4th Miranda Walsh
February 2013 Results
Pre-Preliminary I Under 19 Years Group B
First Place Sophia Horner
4th Danielle Hiscock
4th Sarah King
Pre-Preliminary Women II Under 19 Years
First Place Skye-Lynn Barnes
Second Place Lesley Marsh
Pre-Preliminary I Under 10 Years
First Place Brianna Harty
First Place Laura Rogers
5th Shirley Jenkins
Preliminary Women Under 10
First Place Meaghan Pugh
Pre-Preliminary I Under 19 Years Group A
First Place Sarah Walsh
Third Place Kelsie Adams
Pre-Preliminary I Under 8 Years
First Place Makayla Baldwin
4th Hannah Corcoran
5th Sarah Burry
Preliminary Women Under 12
First Place Lauren Hearns
Second Place Reyna Young
Third Place Jenna Bradley
Preliminary Women Under 19
First Place Alexandra Moss
Pre-Preliminary I Under 9 Years
5th Amber Giles
Pre-Novice
First Place Pre-Novice Starlites
Open
First Place Open Starlites
Adult II
First Place Classic Edges
Juvenile
Second Place Juvenile Starlites
Elementary
Third Place Elementary Starlites
January 2013 Results
Senior Silver Women
First Place Heather Strother
Junior Bronze Women Under 13 Years
First Place Julianna Quinn
6th Madison Baldwin
7th Elizabeth Blake
9th Madelyn Drover
Gold Women
First Place Miranda Walsh
Senior Bronze Women Under 19 Years
Second Place Katie Sutton
Junior Bronze Women Under 19 Years
Second Place Lauren Coombs
Third Place Shea O'Keefe
7th Jessica Gibbons
9th Megan Coombs
10th Kayla Burden
11st Keira Goulding
12nd Kirklyn Edison
16th Makayla DeSouza
17th Hayley Whiteway
18th Cherry-Lynn Benson
19th Megan Engram
Pre-Novice Women
Second Place Meghan White
4th Makenzie Woodford
Juvenile Women
Third Place Melissa McGettigan
Bronze Interpretive
First Place Lauren Coombs
4th Megan Coombs
Preliminary Women Under 12 FINAL
First Place Lindsey Edison
Third Place Danica Lewis
10th Lauren Hearns
12nd Jenna Bradley
Gold Skills
First Place Heather Strother
Second Place Briet Savard-Gudjonsdottir
Preliminary Women Under 12 Flight B- Top 4 Move to
First Place Lindsey Edison
Second Place Lauren Hearns
Preliminary Women Under 19 FINAL
Second Place Caroline Sutton
5th Madison Byrne
Preliminary Women Under 19 Flight B- Top 4 Move to
Second Place Caroline Sutton
6th Alicia Cowan
Preliminary Women Under 10 FINAL
Second Place Sarah Collett
5th Madison Sturge
6th Claire Bennett
Preliminary Women Under 12 Flight C- Top 4 Move to
Second Place Danica Lewis
Preliminary Women Under 19 Flight A- Top 4 Move to
Second Place Madison Byrne
6th Keisha Brodhagen
Preliminary Women Under 10 Flight B- Top 4 Move to
Third Place Madison Sturge
4th Sarah Collett
6th Meaghan Pugh
Preliminary Women Under 10 Flight A- Top 4 Move to
4th Claire Bennett
Preliminary Women Under 12 Flight A- Top 4 Move to
4th Jenna Bradley
5th Reyna Young
Preliminary Women Under 19 Flight C- Top 4 Move to
6th Alexandra Moss
Novice Pairs
5th Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
December 2012 Results
Pre-Preliminary I Under 19 Years
First Place Lesley Marsh
Senior Bronze Women Under 19 Years
First Place Katie Sutton
Pre-Preliminary I Under 8 Years
First Place Hannah Corcoran
Second Place Sarah Burry
Junior Bronze Women Under 13 Years
First Place Julianna Quinn
Preliminary Women Under 10 Years
Second Place Claire Bennett
4th Sarah Collett
6th Meaghan Pugh
7th Madison Sturge
Preliminary Women Under 12 Years
Second Place Danica Lewis
4th Lindsey Edison
6th Jenna Bradley
8th Lauren Hearns
9th Reyna Young
11st Katie Stuckless
Preliminary Women Under 19 Years
Second Place Caroline Sutton
Third Place Madison Byrne
9th Alexandra Moss
10th Alicia Cowan
Junior Bronze Women Under 19 Years
Third Place Lauren Coombs
5th Kayla Burden
6th Jessica Gibbons
7th Keira Goulding
8th Megan Coombs
9th Cherry-Lynn Benson
10th Kirklyn Edison
11st Makayla DeSouza
Pre-Preliminary II Under 19 Years
6th Skye-Lynn Barnes
10th Julia Keeping
Pre-Novice Women
47th Jakeira Rideout
Novice Pairs
5th Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
Pre-Novice Women
33rd Sophia Burke
Novice Women
32nd Grace Woodland
39th Ashley Bishop
40th Robyn-Lynn McGrath
November 2012 Results
Novice Women
First Place Grace Woodland
Second Place Ashley Bishop
Third Place Robyn-Lynn McGrath
Juvenile Women Under 14 Years
First Place Jakeira Rideout
Second Place Jenna Efford
10th Melissa McGettigan
Pre-Novice Women
Second Place Sophia Burke
9th Meghan White
12nd Makenzie Woodford
Pre-Juvenile Women Under 11 Years
Second Place McKenna Mercer
August 2012 Results
Junior Bronze Women
Test Passed Julianna Quinn
Juvenile Women
Second Place Jenna Efford
6th Melissa McGettigan
10th Breah Jones
Pre-Novice Women Free
Second Place Sophia Burke
8th Makenzie Woodford
Pre-Novice Women Short
Third Place Sophia Burke
10th Makenzie Woodford
July 2012 Results
2012 Skate Detroit
Novice Women
First Place Grace Woodland
June 2012 Results
Recent Tests
Tex Fox
Test Passed McKenna Mercer
Test Passed Melissa McGettigan
Test Passed Cherry-Lynn Benson
Test Passed Shea O'Keefe
European Waltz
Test Passed Sophia Burke
Test Passed Kirklyn Edison
Test Passed Shawna Brodhagen
Test Passed Megan Coombs
Test Passed Lauren Coombs
Test Passed Jenna Efford
Test Passed Katie Sutton
Preliminary FreeSkate
Test Passed Sarah Collett
Test Passed Madison Sturge
Test Passed Meghan Pugh
Test Passed Lauren Hearn
Test Passed Camilla Hollett
Test Passed Reyna Young
Test Passed Katie Stuckless
Junior Bronze Skills
Test Passed McKenna Mercer
Keats Foxtrot
Test Passed Matthew Power
Test Passed Maren Savard-Gudjonsdottir
Rocker Foxtrot
Test Passed Matthew Power
Test Passed Heather Storther
Test Passed Makenzie Woodford
Junior Silver Skills
Test Passed Matthew Power
Canasta Tango
Test Passed Lesley Marsh
Test Passed Sarah Collett
Test Passed Meghan Pugh
Test Passed Alexandra Moss
Test Passed Lauren Hearns
Test Passed Reyna Young
Test Passed Madison Sturge
Test Passed Camilla Hollett
Test Passed Katie Stuckless
Preliminary Elements
Test Passed Sarah Collett
Test Passed Madison Sturge
Test Passed Meghan Pugh
Test Passed Reyna Young
Test Passed Katie Stuckless
Dutch Waltz
Test Passed Sarah Collett
Test Passed Emily Barry
Test Passed Meghan Pugh
Test Passed Lesley Marsh
Test Passed Alexandra Moss
Test Passed Camilla Hollett
Test Passed Reyna Young
Test Passed Katie Stuckless
Preliminary Skills
Test Passed Sarah Collett
Test Passed Kiana Clarke
Senior Silver Skills
Test Passed Briet Savard-Gudjonsdottir
Senior Silver Freeskate
Test Passed Heather Storther
Novice Competitive Freeskate
Test Passed Sophia Burke
Gold Skills
Test Passed Grace Woodland
Senior Bronze Elements
Test Passed Breah Jones
Test Passed Melissa McGettigan
Test Passed Katie Sutton
Fiesta Tango
Test Passed Breah Jones
Test Passed Caroline Sutton
Test Passed Danica Lewis
Test Passed Julianna Quinn
Test Passed Keira Goulding
Test Passed Lindsey Eidson
Swing Dance
Test Passed Breah Jones
Test Passed Caroline Sutton
Test Passed Robyn-Lynn McGrath
Senior Bronze Skills
Test Passed Breah Jones
Bronze Creative Dance
Test Passed Laura Gosine
Test Passed Kirklyn Edison
Harris Tango
Test Passed Heather Storther
Starlight Waltz
Test Passed Grace Woodland
Test Passed Miranda Walsh
Fourteen Step
Test Passed Melissa McGettigan
Test Passed Cherry-Lynn Benson
Test Passed Shea O'Keefe
Baby Blues
Test Passed Kiana Clarke
Test Passed Sydney Parsons
Bronze Interpretive
Test Passed Lauren Coombs
Blues
Test Passed Grace Woodland
Test Passed Miranda Walsh
March 2012 Results
Recent Tests
Senior Silver Skating Skills
Test Passed Tracy Hillyard
Silver Samba Dance
Test Passed Meghan Murphy
Senior Bronze Skating Skills
Test Passed Laura Gosine
Gold Creative Dance
Test Passed Meghan Murphy
Senior Silver Elements
Test Passed Natasha Buckle
Senior Silver FreeSkate
Test Passed Natasha Buckle
Silver Interpretive
Test Passed Briet Savar-Gudjonsdottir
Pre-Novice Competitive FreeSkate
Test Passed Shawna Brodhagen
Preliminary FreeSkate
Test Passed Danica Lewis
Junior Bronze FreeSkate
Test Passed Megan Engram
Test Passed Breah Jones
Introductory Interpretive
Test Passed Lauren Coombs
Junior Bronze Skills
Test Passed Hayley Whiteway
Test Passed Blayre Way
Pre-Preliminary I- 8 Years & Younger
Second Place Camilla Hollett
Third Place Alyson Baldwin
Pre-Preliminary I- 9 Years
Third Place Skye-Lynn Barnes
Pre-Preliminary I- 10 Years & Older
Third Place Julia Keeping
6th Alexandra Moss
8th Alicia Cowan
Pre-Preliminary I- 7 Years & Younger Group 1
First Place Meaghan Pugh
Pre-Preliminary Women I- 10 Years Group 1
First Place Jenna Bradley
Pre-Preliminary Women II- 8 Years Group 1
First Place Sarah Collett
Pre-Preliminary Women I- 10 Years Group 2
Second Place Lesley Marsh
Pre-Preliminary Women I- 10 Years Group 3
Second Place Julia Keeping
4th Katie Stuckless
Pre-Preliminary Women II- 9 Years Group 2
Second Place Danica Lewis
Pre-Preliminary Women II- 10 Years Group 2
Second Place Lauren Hearns
Preliminary Women 9 Years & Younger- Group 1
Third Place Lindsey Edison
Pre-Preliminary Women II- 8 Years Group 3
4th Madison Sturge
Pre-Preliminary Women II- 9 Years Group 1
4th Reyna Young
Pre-Preliminary I- 8 Years & Younger Group 1
4th Camilla Hollett
Pre-Preliminary I- 8 Years & Younger Group 2
4th Alyson Baldwin
Pre-Preliminary I- 9 Years Group 4
4th Skye-Lynn Barnes
Pre-Novice Women Free
First Place Grace Woodland
Bronze Interpretive
First Place Briet Savar-Gudjonsdottir
Novice Women Free
Second Place Robyn-Lynn McGrath
Third Place Ashley Bishop
5th Miranda Walsh
Gold Women (Creative Skills)
Second Place Heather Strothers
Juvenile Women
4th Sophia Burke
5th Jenna Efford
Pre-Juvenile Women
8th McKenna Mercer
Junior Silver Women 18 Years & Younger
First Place Heather Strother
Senior Bronze Women 18 Years & Younger
First Place Shawna Brodhagen
Senior Silver Women 18 Years & Younger
Second Place Natasha Buckle
Pre-Novice Women Short
Second Place Grace Woodland
6th Sophia Burke
Silver Creative Skills
Second Place Briet Savar-Gudjonsdottir
Novice Women Short
Second Place Robyn-Lynn McGrath
4th Ashley Bishop
5th Miranda Walsh
Junior Bronze Women 13 Years & Older
Second Place Katie Sutton
7th Kaitlyn Gladney
10th Lauren Coombs
Bronze Creative Skills
4th Maren Savard Gudjonsdottir
Preliminary Women 12 Years & Older
5th Keisha Brodhagen
Preliminary Women 10 & 11 Years
6th Madison Byrne
Men's Level 4
Third Place Paolo Paiement
February 2012 Results
Open Synchro
Test Passed Open Starlites
Pre-Novice Synchro
Second Place Pre-Novice Starlites
Juvenile Synchro
Third Place Juvenile Starlites
Elementary Synchro
4th Elementary Starlites
December 2011 Results
2011 Mount Pearl Invitational
Senior Bronze
First Place Shawna Brodhagen
Preliminary 12 years & Older
First Place Keisha Brodhagen
Junior Bronze - 13 years & older
First Place Katie Sutton
Second Place Kaitlyn Gladney
5th Kirklyn Edison
6th Lauren Coombs
7th Megan Coombs
8th Jessica Gibbons
Pre-Preliminary I 7 Years
First Place Meaghan Pugh
Junior Bronze - 12 years & younger
Second Place Melissa McGettigan
4th Keira Goulding
5th Julianna Quinn
Preliminary 10 & 11 years
Second Place Madison Byrne
5th Kiana Clarke
7th Caroline Sutton
8th Sydney Parsons
9th Elizabeth Blake
Pre-Preliminary I 10 Years and Older
Second Place Jenna Bradley
Third Place Lesley Marsh
4th Katie Stuckless
5th Danielle Short
Pre-Preliminary II 9 Years
Second Place Reyna Young
Preliminary 9 Years and Younger
Third Place Lindsey Edison
Pre-Preliminary II 10 Years and Older
Third Place Lauren Hearns
Pre-Preliminary II 8 Years
Third Place Sarah Collett
6th Madison Sturge
Novice Women
Test Passed Robyn-Lynn McGrath
Test Passed Ashley Bishop
Pre-Novice Women
Test Passed Grace Woodland
Pre-Novice Pairs
First Place Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
November 2011 Results
Recent Tests
Preliminary Elements
Test Passed Jessie Reader
Test Passed Danica Lewis
Junior Bronze Elements
Test Passed Breah Jones
Test Passed Megan Engram
Senior Bronze Program
Test Passed Shawna Broadhagen
Pre-Novice Pair
Test Passed Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
Juvenile Women
Second Place Sophia Burke
Third Place Jenna Efford
Pre-Novice Women
Second Place Grace Woodland
12nd Makenzie Woodford
Novice Women
Third Place Robyn-Lynn McGrath
4th Ashley Bishop
5th Miranda Walsh
Pre-Juvenile Women
Third Place McKenna Mercer
October 2011 Results
Pre-Novice Women
Second Place Grace Woodland
Recent Tests
Junior Bronze Skills
Test Passed Madelyn Drover
Test Passed Shea O'Keefe
Test Passed Breah Jones
Test Passed Jessica Gibbons
Test Passed Keira Goulding
Test Passed Julianna Quinn
Junior Bronze Elements
Test Passed Keira Goulding
Test Passed Blayre Way
Test Passed Hayley Whiteway
Test Passed Madelyn Drover
Preliminary Skills
Test Passed Keisha Brodhagen
Test Passed Madison Byrne
Test Passed Lindsey Edison
Harris Tango
Test Passed Katie Foster
Fourteenstep
Test Passed Katie Sutton
Test Passed Laura Gosine
Test Passed Kirklyn Edison
Test Passed Lauren Coombs
Test Passed Shawna Brodhagen
Ten-Fox
Test Passed Katie Sutton
Test Passed Lauren Coombs
Test Passed Shawna Brodhagen
Bronze Creative Dance
Test Passed Maren Savad
Test Passed Natasha Buckle
European Waltz
Test Passed Maren Savad
Senior Bronze Skills
Test Passed Cherry-Lynn Benson
Test Passed Shawna Brodhagen
Test Passed Lauren Coombs
Test Passed Kirklyn Edison
Test Passed Melissa McGettigan
Test Passed Jenna Efford
Baby Blues
Test Passed Madison Byrne
Test Passed Danica Lewis
Test Passed Caroline Sutton
Test Passed Elizabeth Blake
Canasta Tango
Test Passed Sydney Parsons
Test Passed Danielle Short
Test Passed Elizabeth Blake
Dutch Waltz
Test Passed Danielle Short
Test Passed Madison Sturge
Willow Waltz
Test Passed Shea O'Keefe
Test Passed Melissa McGettigan
Fiesta Tango
Test Passed Melissa McGettigan
Swing Dance
Test Passed Keisha Brodhagen
Test Passed Kayla Burden
Test Passed Julianna Quinn
Test Passed Blayre Way
Test Passed Hayley Whiteway
Test Passed Jessica Gibbons
Junior Silver Skills
Test Passed Briet Savard
American Waltz
Test Passed Katie Foster
Paso Doble
Test Passed Miranda Walsh
Westminster Waltz
Test Passed Meghan Murphy
Fourteen Step
Test Passed Jenna Efford
Bronze Interpretive
Test Passed Briet Savard
Introductory Interpretive
Test Passed Briet Savard
Argentine
Test Passed Ashley Bishop
Killian
Test Passed Grace Woodland
Starlight Waltz
Test Passed Hayley Willar-Carter
September 2011 Results
Pre-Novice Pairs
Third Place Robyn-Lynn McGrath and Matthew Power
Pre-Novice Women
9th Robyn-Lynn McGrath
Novice Women Short
First Place Robyn-Lynn McGrath
Third Place Ashley Bishop
4th Hayley Willar-Carter
Pre-Novice Women Free
First Place Robyn-Lynn McGrath
Second Place Grace Woodland
7th Makenzie Woodford
Juvenile Women
First Place Sophia Burke
Third Place Jenna Efford
Pre-Novice Women Short
First Place Grace Woodland
Pre-Preliminary – 8 Years & Older
First Place Sarah Collett- Single Entrant
Novice Women Free
Second Place Miranda Walsh
Third Place Hayley Willar-Carter
Junior Silver Women
Second Place Heather Strother
Junior Bronze -12 Years & Younger
4th Melissa McGettigan
August 2011 Results
Pre-Preliminary Women 8 Years and older
First Place Sarah Collett
Juvenile Women Free
Second Place Sophia Burke
4th Jenna Efford
Novice Women Long
4th Robyn-Lynn McGrath
5th Ashley Bishop
Novice Women Short
4th Ashley Bishop
5th Robyn-Lynn McGrath
Pre-Novice Free
9th Makenzie Woodford
Recent Tests
Gold Skills
Test Passed Heather Strother
Novice Pairs
Test Passed Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
January 2011 Results
Junior Silver Women 18 Years & Younger
Test Passed Heather Strother
Bronze Creative Skills
Test Passed Maren Savard Gudjonsdottir
Pre-Preliminary I- 7 Years & Younger
Test Passed Meaghan Pugh
Pre-Preliminary Women II- 9 Years
First Place Reyna Young
Junior Bronze Women 13 Years & Older
First Place Katie Sutton
Third Place Kaitlyn Gladney
4th Lauren Coombs
5th Megan Coombs
6th Kirklyn Edison
8th Shea O'Keefe
9th Kayla Burden
12nd Jessica Gibbons
13rd Cherry-Lynn Benson
Senior Bronze Women 18 Years & Younger
First Place Shawn Brodhagen
Bronze Interpretive
Second Place Briet Savar-Gudjonsdottir
Open Singles IA
Second Place Natasha Buckle
Preliminary Women 10 & 11 Years
Third Place Madison Byrne
4th Kiana Clarke
5th Caroline Sutton
6th Elizabeth Blake
7th Sydney Parsons
10th Katie Ash
Preliminary Women 12 Years & Older
Third Place Keisha Brodhagen
Junior Bronze Women 12 Years & Younger
4th Melissa McGettigan
6th Breah Jones
7th Madelyn Drover
8th Hayley Whiteway
9th Julianna Quinn
10th Keira Goulding
Pre-Preliminary Women II- 8 Years
5th Madison Sturge
Preliminary Women 9 Years & Younger
6th Lindsey Edison
Pre-Preliminary Women I- 10 Years & Older
6th Lesley Marsh
8th Katie Stuckless
9th Danielle Short
10th Courtney Jones
Pre-Preliminary Women II- 10 Years & Older
6th Lauren Hearns
Pre-Preliminary Women II- 8 Years
Second Place Sarah Collett
December 1969 Results
Test Passed
Pre-Preliminary II Under 19 Years
10th Julia Keeping
2011 Mount Pearl Invitational
Junior women
Test Passed Ashley Morgan
Senior Bronze
First Place Shawna Brodhagen

2012-2013 Season Awards  

Two Mount Pearl skaters are off to the 2008 BMO Skate Canada Eastern Challenge and one Mount Pearl skater set a provincial record at the Sectionals competition in Conception Bay South Nov. 8th weekend.

Ashley Bishop qualified to go to the Eastern Challenge with a 3rd place finish in the Pre Novice category and Hayley Willar-Carter captured 4th in Novice competition which also gives her a birth at the Eastern Challenge. The event takes place this year from December 3rd to 7th in Mississauga Ontario.

In Pre Juvenile Women Grace Woodland set a Provincial Record for her overall score of 23.24. Also Mount Pearl's Miranda Walsh finished 7th in Pre Novice.

On Saturday September 27th the Glacier in Mount Pearl was the site of the 2008 Rebecca Pack Memorial Skate. This year skaters from around the region gathered in this friendly competition. Pictures of all of the medal winners can be found in our image gallery. The Rebecca Pack Memorial Award was given this year to Ashley Morgan of Prince of Wales Skating Club. Here is a list of Mount Pearl skaters that finished with medals:

We would like to congratulate the following skaters on their performances at Summer Skate held at Twin Rinks on Saturday August 23:

The Mount Pearl Skating Club is proud of the effort by some its youngest skaters this weekend at the Junior Provincial competition in Conception Bay South. The performance shows the Club is in good hands for the future. Here are the Mount Pearl medal winners. Congratulations to all the skaters!

Preliminary I Women 9 years & younger Group 2
Gold - Katie Sutton

Pre-Preliminary II Women 9 years
Gold – Shawna Brodhagen

Pre-Preliminary I Women 9 years
Bronze – Kirklyn Edison

Canskate Stage 6 Women 9 years
Gold – Shea O’Keefe

Canskate Stage 5 Women 8 years
Silver – Melissa McGettigan

Canskate Stage 5 Women 7 years
Bronze – Julianna Quinn

The Avalon Interclub Competition was held on March 8th at Fieldian Gardens and Mount Pearl proved to be a club with many up and coming skaters. The event mainly featured Pre-Preliminary and Canskate competitors and the Mount Pearl Club brought home 15 Medals including 7 Gold, 4 Silver and 4 Bronze! Good job skaters!

Pre-Preliminary I - 9 yrs & 10yrs Stage 4 - 6 yrs & younger Stage 4 - 7 yrs Stage 4 - 8yrs Stage 4 - 9yrs Stage 4 - men Stage 5 - 6 yrs & younger Stage 5 - 7yrs Stage 5 - 10 yrs & older Stage 6 - 8 & 9 yrs Stage 6 - 10yrs and older

The Mount Pearl Skating Club hosted the World's Finest Chocolate Skate Canada - Newfoundland and Labrador Provincial Championship's the weekend of Feb. 29th to March 2nd at the Glacier and the event was an all round success. Mount Pearl skaters captured 7 medals; including 6 GOLD medals.

Preliminary Women 9 years/Under - Grace Woodland - GOLD
Junior Bronze Women 11/Under - Anna Nippard - GOLD
Senior Bronze Women 12/Under - Nadine Houlihan - GOLD
Senior Bronze Women 15/Older - Meghan Murphy - GOLD
Senior Silver Women - Krista Burton - GOLD
Juvenile Women - Ashley Bishop - GOLD
Introductory Interpretive - Melissa Jeans - BRONZE

A special congratulations to MEGHAN MURPHY who won the Withers Award for Outstanding Performance!

A big thank you to organizer Dayna Willar and the many volunteers from the local Club ensured the event was an enjoyable competition for all involved and congratulations to all the skaters for a great competition.

This year's Skate Mount Pearl was one of the best ever with skaters from across the province and St. Pierre et Miquelon taking part. More than 150 entrants skated throughout the day at the Mount Pearl Glacier in competitions from Pre Juvenile, Pre-Preliminary, Preliminary, Junior, Pre-Juvenile Dance and Special Olympics.

The Mount Pearl Club featured 28 skaters in the competition capturing 9 GOLD, 4 SILVER AND 3 BRONZE. Congratulations to all the entrants!

Once again a huge THANK YOU to all the volunteers who helped to make Skate Mount Pearl a success again this year. Events like this aren't possible without volunteers.

A special thank you to the event's organizer DAYNA WILLAR! Great Job Dayna!

Mount Pearl Medal Winners
Junior Bronze Women 11 Years/Under
Anna Nippard – Gold
Courtney Sweetapple – Bronze

Junior Bronze Women 12/13 Years Group 2
Jenna Wills – Gold
Bethany Decker – Silver

Junior Bronze Women 12/13 Group 1
Courtney Aker – Silver

Junior Bronze Women 14/Older
Melissa Jeans – Gold

Pre-Juvenile Men
Roland Penney – Silver

Preliminary Women 9 Years/Under
Grace Woodland – Gold

Preliminary Women 10 Years
Kelsey Hynes – Gold

Preliminary Women 11 Years Group 2
Renee Skinner – Gold
Krysta Quinn – Bronze

Pre-Preliminary II Women 9 Years
Shawna Brodhagen – Gold

Pre-Preliminary II Women 10 Years/Older
Jennifer Bent – Gold

Pre-Preliminary I Women 7 Years/Under
Sophia Burke – Silver

Pre-Preliminary I Women 8 Years
Keisha Brodhagen – Bronze

Pre-Preliminary I Women 10 Years/Older
Emily McIlroy - Gold

GOLD! GOLD! and more GOLD!
Mount Pearl surges to the forefront of Synchronized Skating in the province! On February 9th at the Provincial School Studio Festival of Synchronized Skating in Grand Falls-Windsor the Mount Pearl Skating Club captured 3 Gold Medals, 1 Silver and a Superb 4th Place finish for the Club’s newest and youngest team. Capturing Gold Medals were the Juvenile Starlites, the Novice Starlites and in the Masters Division the Classic Edges. The Junior Starlites captured a Silver and the Pre-Juvenile Starlites finished 4th just out of the medals.
The skaters in all divisions were the pride of the Mount Pearl Skating Club and a THANK YOU to the Coaches, Managers and other organizing volunteers on all the teams.

The synchronized program allows the skaters to sharpen their skills while enjoying the sport of skating in a team atmosphere. The program is supported by countless hours of volunteer efforts by many and the relentless dedication of skaters, parents and supporters. Without volunteers none of this would have been possible.
With the excitement of this year’s program still fresh in the minds of those involved plans are already underway for next year. The Club hopes to expand the program by encouraging more young skaters to join in the fun. Again this year a big thank you to Howie Wills, the Clubs Synchro coordinator...WAY TO GO MOUNT PEARL!!!!

Congratulations to Courtney Sweetapple who won the most artistic skater of the competition, and a big congratulations to all of our skaters who competed this weeked at the Avalon Regionals.

All skaters receiving a medal will represent the club at the 2008 World's Finest Chocolate Skate Canada Provincials which will be held at the Glacier February 29th - March 2nd. If you are interested in helping out at the competition, please click on the Contact Us link on the left, and select "Question about volunteering" or see one of our executive members for more information.

Here is the complete list of results for our club: (Pictures available in the image gallery)

We wish to send Good Luck Wishes to Ashley Bishop who will be traveling to Ottawa this week to compete at the BMO Junior Nationals. Ashley will be representing our Club and the Province in the Juvenile Ladies Event.

Ashley recently represented our club at the Junior Nationals in the Juvenile category where she finished 8th.

2007 Sectional Competition Results for Mount Pearl SC
Ashley Bishop

Congratulations to Ashley Bishop who qualified for Junior Nationals in the Juvenile Women category! Here is the complete list of results for our club:

Rebecca Pack Memorial Friendship Skate Competition Results (2007)

Congratulations to all of our skaters who participated in this competition held October 6th.

A special congratulations goes out to Grace Woodland who won "The Rebecca Pack Memorial Award". This award is given to the skater who (in the opinion of the judges) demonstrates tenacity, a love of skating, and good sportsmanship.

Here is a list of all skaters and the results:
Grace Woodland - Preliminary Women 9 years and Under - Gold
Anna Nippard - Junior Bronze Women 11 years and Under - Gold
Jenna Wills - Junior Bronze Women 12 years and Over - Gold
Courtney Aker - Junior Bronze Women 12 years and Over - Bronze
Meghan Murphy - Senior Bronze Women - Gold
Nadine Houlihan - Senior Bronze Women - Bronze
Krista Burton - Senior Silver Women - Gold
Ashley Bishop - Juvenile Women - Gold
Miranda Walsh - Pre-Novice Women Short
Hayley Willar - Pre-Novice Women Short
Miranda Walsh - Pre-Novice Women Free
Hayley Willar - Pre-Novice Women Free